Member Organizations





Untitled Document

Alaska Beluga Whale Committee
Willie Goodwin, Jr., Chair (primary)
Kotzebue, Alaska
Molly Chythlook (alternate)
Dillingham, Alaska
www.north-slope.org/departments/wildlife-management/co-management-organizations/alaska-beluga-whale-committee

Alaska Eskimo Whaling Commission (Observer)
Arnold Brower, Executive Director
Barrow, Alaska
www.aewc-alaska.com/

Alaska Nanuuq Commission
Charles Brower (primary)
Barrow, Alaska
Jack Omelak (alternate)
http://thealaskananuuqcommission.org

Alaska Native Harbor Seal Commission
Mitch Simeonoff, Chair
Akhiok, Alaska
www.harborsealcommission.org/

Alaska Sea Otter and Steller Sea Lion
Commission
Lianna Jack, Executive Director (primary)
Old Harbor, Alaska
O. Patricia Lekanoff-Gregory (alternate)
www.seaotter-sealion.org/

Aleut Community of St. Paul Island
Amos Philemonoff, President (primary)
Pamela Lestenkof (alternate)
St. Paul Island, Alaska
www.facebook.com/St.PaulIsland
http://www.aleut.com/  (future site of the tribal government)

Aleut Marine Mammal Commission
Peggy Osterback, Executive Director
Sand Point, Alaska
www.aleutmarinemammal.org/

Assn. of Village Council Presidents—IUM
Jennifer Hooper
Bethel, Alaska
www.avcp.org/

Bristol Bay Marine Mammal Council
Helen Aderman (primary)
Dillingham, Alaska
http://www.bbna.com/our-programs/natural-resources/marine-mammals-program/

Central Council Tlingit & Haida Indian
Tribes of Alaska
Robert A. Sanderson, Jr,
Ketchikan, Alaska
www.ccthita.org/

Chugach Regional Resources Association
Robert Henrichs, President
Cordova, Alaska  
http://alutiiqpridehatchery.com/chugach-regional-resource-commission/

Eskimo Walrus Commission
Vera Metcalf, Executive Director, Nome, Alaska
www.kawerak.org/ewc.html

Ice Seal Committee
John Goodwin, Chair (primary)
Kotzebue, Alaska
Harry Brower, Jr., Vice-Chair (alternate)
Barrow, Alaska
www.north-slope.org/departments/wildlife-management/co-management-organizations/ice-seal-committee

Inuit Circumpolar Council—Alaska
Kelly Eningowuk, Executive Director
Anchorage, Alaska
www.iccalaska.org

Maniilaq Association
Emerson Moto (primary)
Deering, Alaska
Carol Schaeffer, staff
Kotzebue, Alaska
www.maniilaq.org/

North Slope Borough, Dept. of
Wildlife Management
Taqulik Hepa, Director (primary)
Barrow, Alaska
www.north-slope.org/departments/wildlife-management

Sitka Marine Mammal Commission
Mike Miller, Chairman
Sitka, Alaska
www.facebook.com/pages/Sitka-Marine-Mammal-Commission/106181402786167

Traditional Council of St. George Island
Dennis Lekanof (primary)
St. George Island, Alaska
http://stgeorgetribe.org/

Native Village of Tyonek
Arthur Standifer, President
Tyonek, Alaska
www.facebook.com/pages/Native-Village-of-Tyonek/216310035119134

IPCoMM Executive Director:  Carol Torsen

PARTNER ORGANIZATIONS

U.S. Fish and Wildlife Service
www.fws.gov

NOAA Fisheries/National Marine Fisheries Service/Alaska Regional Office
alaskafisheries.noaa.gov